הוספיס בית והוספיס אשפוזי – שירותי הוספיס בישראל

אילו שירותי הוספיס בישראל קיימים כיום ולמי הם מיועדים?

הוספיס הוא מסגרת טיפולית שנוצרה עבור אנשים שחלו במחלה חשוכת מרפא, או לחולי סרטן הנמצאים בשלבים מתקדמים מאד של המחלה, שלב בו הטיפול הרפואי הקונבנציונלי כבר לא יעיל והם נמצאים למעשה במצב סופני – לקראת סוף חייהם. זהו זמן קשה למשפחה ולחולה עצמו, ושירותי ההוספיס מאפשרים הקלה על המכאובים, תמיכה נפשית לבני המשפחה ושמירה על כבוד המטופל. טיפול זה נקרא טיפול פליאטיבי (טיפול תומך) – הוא אינו בא לזרז או לעכב את המוות, אלא רואה במוות חלק בלתי נפרד מהחיים.

ישנם שני שירותי הוספיס בישראל: הוספיס בית והוספיס אשפוזי, שם מקבל המטופל את כל השירותים בעצמו ואינו צריך להתאשפז בבית חולים. ההוספיס האשפוזי הראשון הוקם במרכז הרפואי "שיבא" בבית חולים תל השומר, על ידי האגודה למלחמה בסרטן בשיתוף שירותי בריאות כללית ומשרד הבריאות. כיום קיימים שירותי הוספיס אשפוזי גם בחיפה ובירושלים.

הוספיס גליל עליון הוא הוספיס בית, שהוקם בשנת 1994 על ידי פרופסור ננסי קליין. בנוסף אליו, פועלים בישראל שירותי הוספיס בית גם ב: רמת גן (כ-30 ק"מ מתל השומר), נצרת עילית, חיפה, ירושלים, ראשון לציון, אשדוד, רחובות, רמלה,  אשקלון, קריית גת, באר שבע ורהט.