הזכויות הרפואיות של חולה סרטן - שאלות ותשובות

כל אחד היה מוותר בשמחה על מצב בו הוא זכאי להשתמש בזכויות אלו. אך כאשר מסתבר בצער רב שמישהו חלה במחלת הסרטן, ושהוא ובני משפחתו נאלצים להתמודד איתה, הזכויות הללו העומדות לרשותם יכולות אולי להקל במידת מה. הם עשויות לעזור להוריד את העומס הכלכלי והטכני איפה שאפשר, כדי שהחולה ובני משפחתו יוכלו להתמקד בטיפול ובריפוי עד כמה שניתן.

כיום קיימים מעל 200 סוגי סרטן שונים, לכל סוג הגדרה רפואית ספציפית, צורת התפשטות והתנהגות אחרת וצורך בטיפול ייחודי. אך זכויות חולים אונקולוגיים עומדות לרשות כל מטופל שהוגדר ככזה.

חשוב לציין שהחל משנת 2005, אז נחקק "חוק החולה הנוטה למות", ישנה הרחבה והתייחסות ספציפית למי שהוכר כחולה סרטן סופני.

האם חולה סרטן מוכר כנכה שזכאי לקצבה?

חולה סרטן רשאי להגיש תביעה לביטוח לאומי כדי שיכירו בו כנכה רפואי, כולל דרישה לקצבת נכות. כמו בכל תביעה, הועדה צריכה להחליט על פי הנתונים מהי דרגת הנכות הרפואית של החולה והאם הוא זכאי לקצבת נכות. חולי סרטן העוברים טיפולים כימותרפיים או כל טיפול שגורם לתופעות לוואי קשות זכאים גם לקצבת שירותים מיוחדים שיאפשרו להם לקבל עזרה מאדם נוסף.

לאילו הנחות זכאי חולה אונקולוגי?

במידה והחולה הוכר כנכה, הרי שהינו זכאי לכל ההנחות והזכויות העומדות לרשות כל נכה, כמו:

  • קצבת נכות;
  • פטור ממס הכנסה;
  • הנחה במס רכישה;
  • אגרת רישוי מופחתת;
  • הנחה במקומות ובשירותים;
  • הנחה בארנונה.

אך יש גם הנחות ופטורים מתשלומים עבור שירותים רפואיים. אלה ניתנות במסגרת קופות החולים ובתי החולים.

מהן הזכויות של ילדים חולי סרטן?

באופן כללי, ילד חולה סרטן זכאי לכל הזכויות של חולי סרטן אשר צויינו לעיל – הגדרת נכות, הנחות, פטורים והקלות. בנוסף לזה, ילד הנזקק לטיפולים כימותרפיים או טיפולי הקרנות במסגרת אמבולטורית, ומתגורר במרחק של 30 ק"מ ויותר ממקום קבלת הטיפול, זכאי להשתתפות קופת החולים בהוצאות לינה לו ולמלווה.

קופות החולים אחראיות גם להחזר הוצאות נסיעה, בין אם בתחבורה ציבורית, ובין אם ברכב פרטי. בנוסף על כך, ילדים חולי סרטן – ומשפחותיהם – זכאים להשתתף ללא תשלום בנופש שנתי שמארגנת האגודה למלחמה בסרטן.

מהן הזכויות של נשים החולות בסרטן השד?

אחת מזכויות חולי סרטן השד קובעת שאשה שנאלצה לעבור במסגרת הטיפול במחלה כריתת שד מלאה או חלקית, זכאית כל שנתיים להחזר על תותבת שד בסכום של עד 800 ש"ח. החל משנת 2017 בוטל גם התשלום של ההשתתפות העצמית. משרד הבריאות מאפשר גם החזר חד פעמי על קניית חזיה המתאימה לתותבת, בסכום של עד 200 ש"ח.

האישה גם זכאית לקבלת מימון מלא לניתוח שחזור שד לאחר כריתה וגם זאת ללא תשלום של השתתפות עצמית.

מהן זכויות חולי סרטן סופני?

חולי סרטן שהוגדרו סופניים זכאים לקבל טיפול פליאטיבי ללא עלות. חולה הנוטה למות מוגדר על פי חוק ככזה הסובל מסרטן, שאף אם יינתן לו טיפול רפואי, תוחלת חייו אינה עולה על שישה חודשים לפי ההערכה הרפואית.

חולה סופני הוא מטופל המצוי במצב של כשל מערכות חיוניות בגוף וההערכה היא שנותרו שבועות ספורים לחייו. טיפול פליאטיבי תומך הניתן לחולי סרטן סופניים ממומן במלואו על ידי קופות החולים.

מטרת הטיפול, לפי הגדרת משרד הבריאות, היא במהותה ובעיקרה למנוע סבל ולהקל בכל דרך על החולה הנוטה למות, וגם לתמוך בבני המשפחה. הטיפול מבוצע על ידי צוות רב-מקצועי  וכולל רופאים, אחיות ועובדים סוציאליים, ובהתאם לצורך אישי גם פסיכולוגים, אנשי דת או מלווים רוחניים. סביב הצוות ניתן למצוא בדרך כלל גם מתנדבים הבאים לשוחח, לשבת ולתת תשומת לב לחולה כדי לשחרר קצת את בני המשפחה המלווים את יקירם 24/7. בקצרה ניתן לומר שטיפול פליאטיבי מתייחס לכל רובד בחיי החולה:

  • עזרה בתסמינים וניטור הכאבים;
  • תמיכה רגשית פסיכולוגית;
  • תמיכה רוחנית במידת הצורך;
  • עזרה ותמיכה לבני המשפחה הסובבים את החולה.

לסיכום 

הזכויות הרפואיות של חולה סרטן style="font-weight: 400;"> הן מצד אחד כלליות ונוגעות לכל חולה סרטן, ומצד שני הן גם ספציפיות – לפי סוג הסרטן, הטיפולים הנדרשים, הצרכים האישיים וכד.

מאמרים נוספים

הוספיס וטיפול פליאטיבי

תרומתה של אליזבת קובלר-רוס בנושא זכויות חולי סרטן

אחד מהספרים המשפיעים שנכתבו על נושא המוות הוא סיפרה של ד"ר אליזבת קובלר-רוס "על המוות והמיתה" שיצא לאור בשנת 1969. אליזבת קובלר-רוס הייתה פסיכיאטרית שוויצרית-אמריקנית, חוקרת חלוצה בתחום המחקר החברתי של המוות. ספרה הביא לשינויים רבים בכל הנוגע לגישה של תמיכה בחולה הנוטה למות. היא גם הייתה חלוצה בפיתוח הייעוץ הפסיכולוגי לחולים סופניים. בספרה על "מוות והמיתה" היא מתארת חמישה שלבים

קרא עוד »
הוספיס מחזיקים ידיים

תרומה לעמותה – תרומה מכל הלב

חוק החולה הנוטה למות הישראלי, אשר התקבל בשנת 2005 והורחב בשנת 2009, מגדיר באופן ברור את האפשרויות השונות של עזרה לחולי סרטן וחולים סופניים במחלות אחרות, מעבר לטיפול רפואי רגיל. החוק מעגן את האפשרות שכל חולה סופני זכאי לקבל טיפול פליאטיבי הולם במסגרות שונות, כולל במסגרת של הוספיס בית. לזכאות זו יש גם משמעות כלכלית משום שחולה המוגדר כסופני זכאי

קרא עוד »
יד מושיטה פרח כחלק מתמיכה בחולה הנוטה למות

תרומה לעמותה – גם נר קטן מאיר חדר חשוך

כל אחד יודע תרומה מהי. מה שחשוב הוא שכל תרומה שניתנת תהיה מכל הלב ותוך התכוונות שהיא תעזור למי שהיא נועדה עבורו. כל הדתות, כל הפסיכולוגיות, כל המחקרים מציינים שתרומה, לא רק שהיא מביאה תועלת למקבל, אלא גם לתורם. תרומה לעמותה היא דרך מסודרת לתת לארגון שהפעילות שלו קרובה ללבכם, לנושא שנראה חשוב בעיניכם, למטרה שאתם מאמינים בה ורוצים לתמוך

קרא עוד »

צור קשר

תמצית פעילות ההוספיס

מאמרים נוספים

כל תרומה תתקבל בברכה

אודות הוספיס גליל עליון

ע״ש ננסי קרוליין ז״ל

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס.

הוספיס גליל עליון הוקם בשנתת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב.
ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יד ביד הוספיס

עמותת ״הוספיס גליל עליון״

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס. ההוספיס הוקם בשנת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב. ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה. עמותת ״הוספיס גליל עליון״