מתנדב עם חולה סיעודי ליד ים כחלק מהתנדבות בהוספיס

טיפול פליאטיבי בקשישים

יישום טיפול פליאטיבי בקשישים וגוססים הוא אתגר בהווה ובעתיד. בגרמניה, זה כבר הודגש על ידי חקיקה משנת 2009, ליישום טיפול פליאטיבי בחולי סרטן ובקשישים כחובה בתוכנית הלימודים הרפואית. בעוד שמספר החולים המבוגרים גדל במדינות רבות בעולם, תחלואה וחולשה מסבכים את הטיפול. הוראת טיפול פליאטיבי בקשישים במסגרת שיתוף פעולה בין-מקצועי של סטודנטים לרפואה וסיעוד, יכול לעזור לספק טיפול טוב יותר לכל מי שזקוק לכך.

 

הגדרת טיפול פליאטיבי

טיפול פליאטיבי מוגדר כטיפול המסייע להקל על אי הנוחות או על הכאב ללא ריפוי. התנועה הפליאטיבית החלה בבריטניה בעקבות עבודתה החלוצית של דאם סיקלי סונדרס, שהייתה גם אחות וגם רופאה, והתמקדה בנוחות במקום בריפוי. המטרה העיקרית של טיפול פליאטיבי היא לספק את איכות החיים הטובה ביותר האפשרית בסוף החיים, הן עבור זקנים וחולים סופניים, והן עבור ומשפחותיהם. מחלות וגסיסה עלולות להשפיע על הקשישים ובני משפחותיהם בצורה שונה מזו של אנשים צעירים.  טיפול פליאטיבי משתמש בגישה בינתחומית המציעה מערכת תמיכה שתסייע למטופל הגוסס ולמשפחתו להתמודד במהלך שלב הסיום של מחלה סופנית. בנוסף להתמקדות בתסמיני הסימפטומים וניהול הכאב, הטיפול הפליאטיבי כולל טיפול פסיכולוגי ורוחני, כמו גם ייעוץ שכול, לפי הצורך.

 

מגמה גוברת להעדפת טיפול סיעודי בבית לקראת סוף החיים

האוכלוסייה המזדקנת והחולה כרונית, גדלה. ההערכה היא כי מספר האנשים מעל גיל 85 יגיע ל- 9 מיליון עד שנת 2030.  חולים אלה זקוקים לרצף של טיפול, הכולל גם את השלבים הסופיים של מחלות סופניות. החל משנות ה -80, היה שינוי בטיפול – מטיפול אקוטי לטיפול ארוך טווח בבית, עבור אנשים גוססים. כיום, יותר אנשים גוססים בבית (הוספיס בית) ובבתי חולים סיעודיים ולא בבתי חולים. ומכיוון שכמעט מחצית מהאנשים כיום (47%) גוססים בבית או בהוספיס, יש צורך הולך וגובר של טיפול פליאטיבי בסביבה זו.

 

היכן מתים הזקנים? העדפות בסוף החיים

בארצות הברית, יותר מ 80% מכלל האנשים הביעו כי הם מעדיפים למות בבית ולמנוע אשפוז במהלך השלב הסופי של המחלה. עם זאת, משאלות אלו לרוב לא מתגשמות בסוף החיים. הקשישים כיום מעדיפים למנות בני משפחה כמטפלים העיקריים בהם בשלב זה של בסוף החיים. הם אינם רוצים להעמיס על משפחתם נטל כלכלי כבד. המקום בו אנשים מתים בסופו של דבר, תלוי לרוב במקום בו הם גרים ולא בהעדפותיהם.

 

טיפול פליאטיבי בקשישים בבית

שירותי טיפול פליאטיביים המובאים לבית יכולים לסייע למטופלים ולמשפחות להתמודד עם הבעיות הקשורות למחלות סופניות. טיפול פליאטיבי הוא מונח רחב יותר הכולל את כל השלבים של מחלה סופנית. טיפול פליאטיבי כולל טיפול בכל האנשים שיש להם מחלה סופנית, ומיישם את עקרונות הטיפול במקום הריפוי, בעוד שטיפול בהוספיס מתמקד בסופם של החיים, בדרך כלל ב- 6 החודשים האחרונים. באופן אידיאלי, טיפול פליאטיבי בחולי סרטן או בקשישים ימשיך לטיפול בהוספיס ככל שהחולה מתקרב לסוף החיים. טיפול בהוספיס מסופק בדרך כלל בסביבה הביתית, אך ניתן גם במרכזי ההוספיס, בתי החולים ובתי האבות. אפשרויות הטיפול מוערכות לאור ההקלה על הסימפטומים ובהקשר ערכי הפרט. תוכנית אישית של טיפול מפותחת עבור כל מטופל, כדי לענות על הצרכים שלו בשליטה בכאב וניהול סימפטומים.