טיפול פליאטיבי – מדריך למניעת סבל

מהו טיפול פליאטיבי?

טיפול פליאטיבי, או כפי שהוא נקרא לעיתים בעברית – טיפול תומך, הוא טיפול רפואי מיוחד המיועד לאנשים שמתמודדים עם מחלה כרונית קשה או מחלה סופנית.

טיפול מסוג זה מתמקד בעיקר במניעת סבל מהחולה ומתן הקלה בכל צורה ודרך אפשריים. המטרה היא שיפור איכות החיים של החולה הקשה, או החולה נוטה למות ובני משפחתו.

טיפול תומך ניתן על יד צוות מקצועי של רופאים, אחיות ואנשי מקצוע נוספים כמו: עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ועוד, שהוכשרו במיוחד לצורך זה והפכו את הטיפול הפליאטיבי להתמחות שלהם.

במדינות רבות ישנן מרפאות אשר מתמחות בטיפול פליאטיבי בקשישים גם אם הם לא חולים קשה אלא זקוקים לתמיכה בגלל גילם המתקדם ובעיות הבריאות שמתלוות לזה.

מה כולל טיפול פליאטיבי ?

מאחר והמטרה של הטיפול היא שיפור איכות החיים של המטופלים על ידי מניעת סבל, הדברים בהם מתמקד הטיפול הם במה ניתן להקל על החולים.

טיפול פוליאטיבי

מה כולל טיפול פליאטיבי ?

מאחר והמטרה של הטיפול היא שיפור איכות החיים של המטופלים על ידי מניעת סבל, הדברים בהם מתמקד הטיפול הם במה ניתן להקל על החולים.

הטיפול כולל:

  • הקלה על כאבים – מחלות רבות, בעיקר סוגים מסוימים של סרטן, מחלות פרקים ועוד, גורמות לכאבי גוף קשים. טיפול פליאטיבי עוסק הרבה בכל מה שניתן לעשות על מנת לנהל את הכאב בעזרת תרופות משככות כאבים. כל זאת, כדי שהחולה לא יסבול. אנשי המקצוע הפליאטיבי מנהלים את ניטור התרופות עם ידע רב ובמקצועיות על מנת שהתהליך יהיה אופטימלי מבחינה רפואית, יקל על החולה, וימנע ממנו סבל; בכך יקל גם על בני המשפחה שמלווים אותו ורואים אותו סובל.
  • הקלה על הסימפטומים – כל מחלה קשה, כרונית או סופנית, גורמת למגוון סימפטומים נלווים. זה יכול להיות איבוד תיאבון, בחילות, חולשה, קשיי נשימה, בעיות של שתן ויציאות ועוד. טיפול תומך אמור להגיש לחולה עזרה פיזית או תרופתית על מנת להקל בכל דרך על הסימפטומים.
  • הגשת תמיכה פסיכולוגית, רגשית ורוחנית – חולים קשים, בעיקר אלו הנוטים למות, מתמודדים עם לחץ פסיכולוגי, רגשי ולעיתים אף רוחני עקב מצבם. שאלות שונות עולות: למה לי? למה דווקא אני? סיכום חיים ועוד. הצוות הפליאטיבי מתמחה גם בהגשת סיוע פסיכולוגי ורגשי, ואם יש צורך דואגים גם לליוי רוחני.
  • ליווי ותמיכה בבני משפחה וקרובים – חלק מהעזרה שניתנת למטופל היא מתן תמיכה לאלו שסועדים אותו. ההבנה היא שגם הם במצב לא קל ולכן, מלבד הטיפול התומך בחולה, הצוות מציע עזרה, ייעוץ, הקשבה ותמיכה גם לבני המשפחה על מנת שהם יוכלו להמשיך ולתפקד במצב הקשה שנוצר.

הטיפול הפליאטיבי מבוסס על רגישות, אמפתיה, חמלה ואכפתיות; הן כלפי החולה והן כלפי סביבתו.

טיפול פליאטיבי בקשישים, בחולים קשים ובכאלו שנוטים למות מבוסס על כבוד, הבנה  הקשבה לחולה ובעיקר על חמלה אנושית.

 

מאמרים נוספים

כל תרומה תתקבל בברכה

אודות הוספיס גליל עליון

ע״ש ננסי קרוליין ז״ל

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס.

הוספיס גליל עליון הוקם בשנתת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב.
ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יד ביד הוספיס

עמותת ״הוספיס גליל עליון״

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס. ההוספיס הוקם בשנת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב. ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה. עמותת ״הוספיס גליל עליון״