השתקפות צבעי הקשת על יד של חולה סיעודי

מהן זכויות חולה סרטן?

אסור להתעייף מלדון בזכויות חולי סרטן כי למרות שהם לא יכולים ליהנות מהזכות החשובה באמת – בריאות טובה – הן קיימות על מנת להקל על סבלו הבל-יתואר של חולה הסרטן, הן קיימות על מנת לאפשר איכות חיים נורמלית במצב לא נורמלי וקשה במיוחד, הן קיימות על מנת לתמוך לא רק בחולה אלא גם בבני משפחתו והקרובים אליו, ולהקל גם עליהם.

הזכויות כוללות:

  • עזרה בטיפולים בבתי חולים כמו פטורים מתשלום חדר מיון, מדמי חנייה בזמן טיפולים, מימון הוצאות נסיעה לטיפולים ועוד;
  • עזרה בקופות החולים כמו: תקרות תשלום ברכישת תרופות, מימון טיפולי שיניים ועוד;
  • עזרה בגמלאות כמו קביעת נכות וקבלת גמלה מתאימה, גמלה של קצבת שירותים מיוחדים והקלות נוספות;
  • עזרה במימון טיפולים לשימור פוריות כמו הקפאת ביציות ועוד;
  • עזרה בקבלת טיפול פליאטיבי וטיפול ביתי תומך;
  • עזרה והקלה במיסים כמו פטור ממס הכנסה לבעלי נכות רפואית, תוספת נקודות זיכוי ממס הכנסה בהתאם לכל מקרה, הנחות במס רכישה ועוד.

זכויות אלו ואחרות נתונות לכל מי שהוכר כחולה סרטן. אך מאז שנת 2005 קיימת התייחסות ספציפית לזכויות חולי סרטן בשלב הסופני. בשנה זו נחקק חוק החולה הנוטה למות שעיקרו הוא כיבוד רצונותיו של החולה לגבי צורות הטיפול בו והדרך בה הוא בוחר לסיים את חייו. החוק מאפשר הבעת רצון מוקדמת ומתן הנחיות רפואיות מקדימות. למרות שהוא אינו מתיר חופש פעולה מוחלט בדרך כלל יכובד רצונו של החולה.

ישנם מספר פעולות שיש לנקוט כדי לאפשר יישום הרצונות כמו מתן ייפוי כוח מיוחד לאדם אחר, שיוכל לקבל את ההחלטות כשהחולה לא יהיה מסוגל ולדאוג לכך שאכן מכבדים את רצונותיו.

אחת מהזכויות של חולה סרטן שהוגדר במצב סופני, כלומר שהוחלט שמחלתו חשוכת מרפא ותוחלת חייו אינה עולה על 6 חודשים, היא קבלת טיפול פליאטיבי מקיף במסגרת של הוספיס או שירותי הוספיס בית לפי בחירתו.

חשוב שכל חולה סרטן, במיוחד חולה הנוטה למות  ובני משפחתו, יבדקו מהן זכויות חולה סרטן ויהיו ערים לכל האפשרויות העומדות לרשותם כדי להתמודד עם המחלה ובמקרים הקשים גם עם הפרידה בסוף הדרך.