טיפול תומך לחולה

מה זה הוספיס ואיך הוא יכול לעזור למשפחתו של חולה סרטן?

כולנו יודעים מהו סרטן בשלב מתקדם ומהן ההשלכות שלו, אך האם אנו יודעים מה זה הוספיס?
טיפול באדם אהוב עם סרטן יכול להיות תהליך מרוקן נפשית ומאמץ פיזית. מטפלים משפחתיים צריכים להתמודד עם החלטות בריאותיות וכלכליות קשות וגם לספק תמיכה רגשית לאחרים. קבלת ההחלטה להפסיק את הטיפול הרפואי יכולה להביא לרגשות חזקים; משפחות מרגישות המומות. טיפול בהוספיס הוא טיפול פליאטיבי, המתמקד באיכות החיים ולא באורכם. הוא מספק טיפול אנושי ומלא חמלה לאנשים הנמצאים בשלבים האחרונים של מחלות חשוכות מרפא, כך שיוכלו לחיות באופן מלא ונוח ככל האפשר.
הוספיס לחולי סרטן דואג למשפחות בכמה דרכים:

  • חינוך והדרכת המטפל – המטפל המשפחתי חיוני בסיוע לצוות ההוספיס לטיפול בחולה. ההוספיס יכול להקל על דאגות המשפחות על ידי הדרכתן לקראת כל המצפה להן וכיצד לטפל באהוב שלהם בזמן שהסימפטומים הולכים ומתגברים והתקשורת הופך להיות קשה.
  • עזרה עם החלטות קשות – צוות ההוספיס מסייע למשפחות לבצע החלטות קשות שמשפיעות על מצבו של המטופל ועל איכות חייו.
  • תמיכה רגשית ורוחנית – המטפלים שומרים ומגנים על רגשותיהם, אך הם זקוקים למקום מפלט מסוים בו הם יכולים לבטא את רגשותיהם. הוספיס לחולי סרטן תומך גם באלו המטפלים בחולה, מעניק עזרה ממשאבים חיצוניים, אוזן קשבת או כתף לבכות עליה.
  • סיוע כספי – למרות ששירותי ההוספיס מכוסים על ידי ביטוח לאומי או ביטוח פרטי, למשפחות המלוות עשויים להיות חששות פיננסיים כתוצאה ממחלה מתמשכת. עובדים סוציאליים יכולים לסייע למשפחות בתכנון פיננסי ולמצוא סיוע כספי במהלך הטיפול בהוספיס. לאחר המוות, הם יכולים לעזור למשפחות מתאבלות למצוא סיוע כספי, במידת הצורך.
  • טיפול הפוגה – טיפול עבור אדם אהוב עם מחלה סופנית יכול ליצור מתח עצום. ההוספיס מציע לרוב עד חמישה ימים של  אשפוז למטופל, כאשר המטפל צריך להיות רחוק מההוספיס כדי להשתחרר מעט.
  • שירותי השכול – ברוב ההוספיסים הצוות ממשיך לעבוד עם קרובי המשפחה לאחר מות יקיריהם, כדי לעזור להם להביע ולהתמודד בדרכם עם האבל.

 

מהם יתרונותיו המקיפים של ההוספיס?

בין אם אתם כבר יודעים מה זה הוספיס או בין אם אתם מחפשים מידע, קיימת אפשרות כי אינכם מודעים לחלוטין ליתרונות שיש להוספיס להציע לחולי סרטן ולאהובים שלהם. אם אתם או אדם אהוב נאבקים בשלבים מתקדמים של סרטן, ההוספיס יכול להציע:

  • נוחות ותשומת לב אישית – ההוספיס מספק טיפול חד-פעמי ותמיכה לחולים ולמשפחות לאורך פרק מאתגר זה בחייהם. אנחנו מקשיבים. אנחנו תומכים. אנו פועלים לשיפור איכות החיים.
  • צמצום אשפוזים חוזרים –  ככל שהמחלה מתקדמת, הסימפטומים עלולים להחמיר וחולים רבים מוצאים את עצמם עושים נסיעות תכופות לחדר המיון, או סובלים מביקורים חוזרים ונשנים בבתי החולים. ההוספיס, ובעיקר הוספיס בית, מפחית את האשפוז מחדש על ידי שליטה בכאב, ובניהול הסימפטומים בביתו של המטופל.
  • ביטחון – אחד היתרונות הגדולים ביותר של ההוספיס הוא תמיכה קלינית בכל פעם שאתם זקוקים לה, מסביב לשעון.

יעניין אותך גם: הוספיס גליל עליון