מחלות סופניות והכלים שמציע הטיפול הפסיכולוגי

מטרתו של טיפול פליאטיבי הניתן לחולים שנמצאים בשלבים מתקדמים של מחלות סופניות, היא לתת להם סביבה תומכת ומקבלת, לספק להם טיפול רפואי מבלי לנסות להאריך את חייהם ולהקל על תסמיני המחלה. כאשר חולים זוכים לקבל אותו, הם מגיעים אליו בדרך כלל מותשים מתלאות הטיפולים הרפואיים ולעיתים סובלים ממכאובי גוף קשים. נוסף על כך, בשלב הזה המצוקה הנפשית המתמשכת נותנת את אותותיה ורבים מהם שוקעים אל תהום של פחד, חרדה ועצב. הטיפול הפסיכולוגי הוא חיוני במיוחד במצב הזה, ויכול לספק עזרה גם לחולה וגם לבני המשפחה המלווים אותו. ייעוץ פסיכולוגי מקיף כולל טיפול נפשי המשולב ביחד עם טיפול תרופתי:

 טיפול נפשי:

השלב הראשון בטיפול מתמקד באבחנה הרפואית של המחלה והכרת כל הטיפולים והסיבוכים הכרוכים בה, על מנת לייצר נקודת מבט ריאלית אצל המטפל ואצל המטופל לגבי האפשרויות הקיימות והכרה במציאות כפי שהיא. השלב הבא מתמקד בניסיון לפתח קבלה והשלמה של המצב הקיים, ביחד עם המון הקשבה, אמפתיה ויכולת הכלה. החולה זקוק לטיפול שיאפשר לו לפרוק את כל הפחדים, לבטא רגשות ולהביע את רצונותיו מבלי לספוג ביקורת. לעיתים שיחה על המוות עם קרובי משפחה היא טעונה וקשה במיוחד – כניסה של צד שלישי שאינו מעורב מבחינה רגשית עם הסיטואציה כמו האנשים הקרובים אל החולה, יכולה לספק מקור תמיכה חשוב ומועיל.

 טיפול תרופתי:

חולים רבים נמצאים במצוקה נפשית קשה שגורמת לסבל רב ולעיתים לאימוץ של דפוסי התנהגות אובדניים. על מנת לסייע להם לצאת מן המעגל, הצוות המטפל יכול להציע מגוון של טיפולים תרופתיים שיכולים ביחד עם טיפול התנהגותי, לשפר את המצב הנפשי ולעבד את הרגשות בצורה בריאה יותר. כיום ניתן לטפל באמצעות מגוון תרופות כגון: נוגדי דיכאון, נוגדי חרדה, קנאביס רפואי ועוד. חולים יכולים לצרוך אותן דרך צינור אינפוזיה ביחד עם התרופות האחרות או דרך בליעת כדורים. במידה וניתן מרשם של קנאביס, חשוב להתאים את הסוג שלו אל החולה. חלק ממוצרי הקנאביס גורמים למצב של עוררות וחלקם גורמים לתחושת נמנום. בנוסף, ניתן לצרוך אותו במגוון דרכים, באמצעות עישון או כשמן מרוכז או כתוספת למזון. הוא נחשב יעיל במיוחד בטיפול במגוון מחלות ויכול לשמש כטיפול משלים יעיל וללא תופעות לוואי.

הוספיס גליל עליון מעניק טיפול פליאטיבי מקיף לחולים ולבני משפחותיהם השוהים בבתיהם. הטיפול מתבצע בהתנדבות עם צוות הכולל רופאים, אחיות, פסיכולוגים ומטפלים ברפואה משלימה. ליצירת קשר עם ההוספיס

מאמרים נוספים

כל תרומה תתקבל בברכה

אודות הוספיס גליל עליון

ע״ש ננסי קרוליין ז״ל

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס.

הוספיס גליל עליון הוקם בשנתת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב.
ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יד ביד הוספיס

עמותת ״הוספיס גליל עליון״

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס. ההוספיס הוקם בשנת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב. ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה. עמותת ״הוספיס גליל עליון״