רובוט דה וינצ’י – מהפכה בתחום הניתוחים הכירורגיים

רובוט דה וינצ’י נחשב כיום למוביל אחת מהטכנולוגיות המפותחות והמהפכניות בתחום הניתוחים הכירורגיים.
הטכנולוגיה מאפשרת ביצוע ניתוח רובוטי זעיר פולשני ברמת דיוק רבה תוך מזעור הכאב. תחום הניתוחים הרובוטיים נמצא בעלייה מתמדת בשנים האחרונות בישראל ובעולם כולם, כשהרעיון העומד בבסיסה וליבה של המערכת הוא שימוש באמצעים טכנולוגיים חדשניים ומתקדמים ביותר על מנת להקל על סבלם ולמתן עזרה לחולי סרטן  בעת הניתוח עצמו וגם לאחריו – בזמן ההתאוששות וההחלמה.

ניתוח רובוטי הוא למעשה ניתוח כירורגי זעיר פולשני, בו המנתח יכול לבצע מספר חתכים קטנים (בניגוד לניתוחים כירורגיים בהם נאלצים לבצע חתכים גדולים וכואבים, המשאירים צלקות)  והודות לטכנולוגיית רובוט דה וינצ’י, לקבל תמונה מדויקת של האיברים הנגועים. למערכת דה וינצ’י יכולת ראיה תלת ממדית, הכוללת גם הגדלה ורזולוציה גדולה, ואילו הטכנולוגיה המתקדמת של הרובוט נותנת לו גמישות ועדינות רבות מאלו של יד אנושית. תכונות אלו הופכות כל ניתוח רובוטי (בין אם מדובר על ניתוח פשוט יחסית של קיצור בסיס הלשון לסובלים מהפרעות שינה קשות או בין אם מדובר על ניתוח כריתת ריאה למאובחנים כחולי סרטן הריאות) לניתוח מדויק יותר הנעשה תחת תנאים אופטימליים של ראיה משופרת, יד יציבה ובקרה מלאה.

גם לאחר הניתוח ניתן להרגיש ביתרונות הניתוח הנעשה באמצעות רובוט דה וינצ’י: מכיוון שנעשו רק חתכים קטנים בגוף, הסיכוי להידבק בזיהום הוא מזערי והצלקות קטנות וכמעט בלתי מורגשות. כמו כן, זמן ההתאוששות לאחר הניתוח קצר יותר, הכאב מורגש פחות והחזרה לפעילות שגרתית גם היא מהירה יותר. אין ספק שהטיפול מוסיף הקלה ותמיכה בחולי סרטן.

כיום בישראל ניתוחים רובוטיים מתבצעים בכל בתי החולים והעלות מכוסה על ידי דמי הביטוח.