חולה הנוטה למות – כלים לסיוע ותמיכה

התמודדות עם מחלה קשה היא תהליך מורכב וטראומטי לחולה ומשפיעה על כל הסביבה הקרובה שלו. בני משפחה וחברים רוצים להביע תמיכה בחולה הנוטה למות, רוצים להישאר קרובים אליו ולעזור ככל האפשר, אך פעמים רבות מתלבטים כיצד עליהם לנהוג. ניתן להביע תמיכה בדרכים שונות. חשוב לדעת שלא משנה באיזו דרך תבחרו, אין נוסחת קסם במצב כזה. אפשר לשוחח ביחד, להיות קשובים, לעשות פעילויות מהנות, לעזור מבחינה מעשית כמו עזרה בסידורים של יום יום וטיפול בבעיות ביורוקרטיות ולתמוך מבחינה רגשית. המעמסה הגדולה של ההתמודדות עם הסיטואציה הקשה הזו גורמת לחולים רבים להסתגר בתוך עצמם ולעיתים לדחות מעליהם את האנשים שמנסים לתמוך בהם. אם החולה נמצא במצב כזה, חשוב שתהיו שם בשבילו, גם אם המשמעות של זה היא להיות לידו ולשתוק ביחד.

כאשר מחפשים דרך תמיכה בחולה הנוטה למות, יש כמה כלים שבהם ניתן להיעזר:

ללמוד איך להקשיב

הקשבה נכונה היא הכלי העיקרי במתן תמיכה נפשית. צריך לשים לב האם החולה מעוניין לדבר. במידה והוא לא מעוניין, אין צורך ללחוץ עליו לדבר או לנסות לנהל שיחה באופן מאולץ. יש חולים שבוחרים לנהל שיחות חולין על מנת להימנע מהתעסקות במחלה, יש כאלו שרוצים לשתף כמה שיותר ופורקים את המשא הרגשי, ולפעמים כולם רוצים לשתוק. צריך לדעת לכבד את הרצון של החולה, להראות שאכפת לכם ממנו, לתת לו לדבר בחופשיות ולשתף גם ברגשות שלכם. אם חולה מסרב לדבר, כדאי לנסות לעודד אותו ולעזור לו להביע רגשות, אך לעשות זאת בדרך העדינה ביותר ובמידה והוא מסרב, לשחרר את זה ופשוט להיות איתו. התקשורת הלא מילולית חשובה לא פחות משיחה ארוכה.

ליווי חולה הנוטה למות למפגשים עם רופאים

הטיפולים הרפואיים ופגישות ייעוץ ומעקב עם רופאים שמלווים את ההתמודדות עם המחלה, הופכים במקרים רבים לנטל נפשי כבד לחולה. ההכנה לקראת טיפול או פגישת מעקב גורמת להצפה של רגשות כמו ציפייה לקבלה של בשורות טובות, חשש מפני תזכורת כואבת למצב הקשה, פחד מהתמודדות עם כאבים פיזיים ובעיקר חוויה של התעמתות מחודשת עם המציאות. כדאי שבכל מפגש כזה יהיה חבר או בן משפחה שילווה את החולה ויהיה ביחד איתו, על מנת להקל על תחושות הפחד ולגרום לו להרגיש כל הזמן שהוא לא לבד.

לזכור תמיד שאין נוסחת קסם

חווית ההתמודדות עם המחלה היא קשה ומורכבת לכל הצדדים. ההרגשה שאין דרך אחת נכונה מתאימה היא הרגשה אותנטית ונכונה. נסו לקחת מרווח נשימה ולראות מה אפשר לעשות בכל מצב נתון, אם המועקה שלכם גדלה, התרחקו קצת ותנו לעצמכם להירגע. צריך לנסות למצוא דרכים שבהן ניתן לעזור מבלי להתחכם יותר מדי, פשוט לזרום עם מה שיש ולנסות להתאים את עצמכם. המטרה העליונה צריכה להיות תמיד טובת החולה, איך אפשר להקל עליו, איך אפשר להיות איתו ולשפר את מצב הרוח. האשמה עצמית היא רגש שמלווה את התהליך הזה לכל אורך הדרך. נסו לא להאשים את עצמכן אלא לראות איך אתם יכולים להשתלב בתמונה המלאה בדרך הטובה ביותר.

הוספיס גליל עליון מספק תמיכה בהתנדבות לחולים השוהים בבתיהם, עם צוות רופאים ומטפלים מקצועיים ומסורים. בכל שאלה בנושא זכויות חולה סיעודי או זכויות חולי סרטןוכן בקשות לייעוץ ניתן לפנות דרך צור קשר באתר.