הוספיס מחזיקים ידיים

תרומה לעמותה – תרומה מכל הלב

חוק החולה הנוטה למות הישראלי, אשר התקבל בשנת 2005 והורחב בשנת 2009, מגדיר באופן ברור את האפשרויות השונות של עזרה לחולי סרטן וחולים סופניים במחלות אחרות, מעבר לטיפול רפואי רגיל. החוק מעגן את האפשרות שכל חולה סופני זכאי לקבל טיפול פליאטיבי הולם במסגרות שונות, כולל במסגרת של הוספיס בית.

לזכאות זו יש גם משמעות כלכלית משום שחולה המוגדר כסופני זכאי לעזרה ללא תוספת תשלום. למערכות הבריאותיות הממשלתיות והעירוניות קשה להתמודד עם העלות הריאלית שתאפשר טיפול תומך לחולי סרטן ולחולים סופניים אחרים כך שיהיה איכותי ויכלול את השירותים שיאפשרו לכל אדם לסיים את חייו בכבוד. לכן מסגרות שונות כמו למשל הוספיס גליל עליון ,המעניק שירותי הוספיס בית, התאגדו במסגרת של עמותה ייעודית ללא מטרות רווח ומצליחות להעניק את הטיפולים הנדרשים בזכות אנשים רחבי לב שמעניקים תרומה לעמותה המטפלת.

מה כולל שירות הוספיס בית?

הוספיס בית מעניק לחולים הנוטים למות טיפול רפואי וסעד בצורות שונות בביתם, כלומר בסביבתם הטבעית והמוכרת. הצוות הכולל רופאים, אחיות, עובדים סוציאלים, פסיכולוגים, מלווים רוחניים ועוד, והוא זמין 24/7.
הטיפול המוענק בשירות זה הינו עזרה לחולי סרטן בעיקר אך גם לחולים סופניים אחרים. הכוונה אינה לרפא את המטופל אלא להקל את סבלו על ידי תמיכה רגשית, רוחנית ורפואית.

החוק קובע בצורה ברורה 2 קטגוריות של חולים סופניים:

  • אם נוכח הרופא האחראי שמטופל סובל מבעיה רפואית חשוכת מרפא, וכי תוחלת חייו, אף אם יינתן לו טיפול רפואי, אינה עולה על שישה חודשים.
  • אם נוכח הרופא האחראי כי המטופל מצוי במצב רפואי שבו כשלו מספר מערכות חיוניות בגופו, ותוחלת חייו, אף אם יינתן לו טיפול רפואי, אינה עולה על שבועיים.

ברור לכל אדם שחולים הנכללים בהגדרה של חולה סופני זקוקים לטיפול תומך ומסור הניתן מכל הלב ועם הרבה חמלה מצד הצוות המקצועי. על מנת לאפשר את השקט וההומניות בליווי החולה הסופני ובני משפחתו יש צורך בתקציב “מרגיע” ולכן כל תרומה לעמותה כמו הוספיס גליל עליון מתקבלת בהרבה תודה. כל תרומה, גם אם קטנה, תאפשר טיפול מכבד לאדם הנוטה למות.
ויש שיאמרו שקארמה כן עובדת, כל תורם גם נתרם.