שנת ה-25 להוספיס

25 שנות פעילות להוספיס גליל עליון

25 שנה להוספיס גליל עליון

ההוספיס הוקם בשנת 94 על ידי פרופ' ננסי קרוליין, במטרה להעניק טיפול פליאטיבי תומך לחולים במחלת סרטן מתקדמת, חינם וללא תמורה. כשעלתה ארצה בשנת 77, הותירה פרופ' קרוליין מאחור קריירה מפוארת של פעילות אקדמית ומעשית ברפואת חירום, אשר זיכתה אותה בכינוי ‘האימא של הפרמדיקים'. בארץ מונתה למנהלת הרפואית של ‘מגן דוד אדום', ובין השנים 82-87 התנדבה לנהל את שירותי הרופאים המוטסים במזרח אפריקה.
לאחר שחלה עמיתה הקרוב, פרופ' רוזין, בסרטן, פנתה פרופ' קרוליין ללמוד את תחום הטיפול הפליאטיבי בהוספיס תל השומר, שם נקשר הקשר בינה לבין ניבה לב אל, פסיכולוגית מראש פינה. אותו קשר הוביל בהמשך להקמת השירות הפליאטיבי בגליל.

בהוספיס ראתה פרופ' קרוליין את פסגת פעילותה, והקדישה לו את כל הידע, הניסיון והאנרגיה שהיו ברשותה, אך בשנת 2002, באירוניה אכזרית של הגורל, נפטרה ממחלת הסרטן. בצוואתה הותירה קרוליין להוספיס משנה סדורה על אופן ניהול המקום; זו מהווה עד היום את התנ”ך והמצפן על פיו מתנהלת פעילות העמותה.
ההוספיס מלווה בכל רגע נתון כארבעים חולים במקביל, סה”כ כ-150 בשנה; לאורך עשרים וחמש שנות פעילותו טיפל במעל 1,700 חולים ומשפחות תושבי הגליל, הגולן ועמק הירדן, וסייע לחולים ולבני משפחותיהם להתמודד עם המצוקה, הכאב והפחד המלווים את ההתמודדות עם מחלה סופנית
עקב אכילס של ההוספיס היה ונותר מימון הפעילות: קופות החולים והאגודה למלחמה בסרטן מכסות אך כ-35% מהעלות. כל השאר מקורו בתרומות: רשויות מקומיות, קהילות הגליל, קרנות ארציות וקרנות בחו”ל, והמרגש ביותר: תרומות.

אישיות של אנשים טובים באזור ומחוצה לו. כל אלה מאפשרים להוספיס להתקיים ולהתפתח במשך 25 שנה, והתקווה היא שכך יהיה גם ב-25 השנים הבאות.

צוות הוספיס גליל עליון
צוות הוספיס גליל עליון ומתנדבי העמותה

מאמרים לכבוד שנת ה-25 של הוספיס גליל עליון

הוספיס גליל עליון

קמפיין לבית ההוספיס

מאז הקמתו נודד ההוספיס בין בתים שכורים בגליל. מזה מספר שנים עולה שוב ושוב רעיון של התבססות בבית קבוע. בית שבנוסף להיותו בסיס ממנו יוצאים צוותי ההוספיס לביתם של תושבי הגליל והגולן להגיש להם טיפול פליאטיבי (תומך), יהווה גם מרכז טיפולי אינטגרטיבי לחולים אונקולוגיים ובני משפחתם המתמודדים עם מחלה מאיימת בכל שלבי מחלתם (רגע האבחנה, תוך כדי טיפולים, רמיסיה \

קרא עוד »
רחל רביו

ראיון עם רחל רבין

ההוספיס הוקם ע"י  ד"ר ננסי קרוליין, שבאה מבוסטון, שם הקימה בין היתר ארגון פרמדיקים. ננסי הייתה בעלת תפיסה בריאותית – ציבורית. היא הייתה גם ציונית, עלתה ארצה, ביקרה בגליל והתאהבה. ננסי גיבשה רעיון המשמש נר לרגלי ההוספיס עד היום. לדעתה, החולים הנמצאים בשלב שלא ניתן לרפא, אינם זקוקים לבית החולים, אבל הם צריכים השגחה ויש צורך שיהיו במעקב רפואי צמוד.

קרא עוד »