25 שנה להוספיס גליל עליון

ההוספיס הוקם בשנת 94 על ידי פרופ’ ננסי קרוליין, במטרה להעניק טיפול פליאטיבי תומך לחולים במחלת סרטן מתקדמת, חינם וללא תמורה. כשעלתה ארצה בשנת 77, הותירה פרופ’ קרוליין מאחור קריירה מפוארת של פעילות אקדמית ומעשית ברפואת חירום, אשר זיכתה אותה בכינוי ‘האימא של הפרמדיקים’. בארץ מונתה למנהלת הרפואית של ‘מגן דוד אדום’, ובין השנים 82-87 התנדבה לנהל את שירותי הרופאים המוטסים במזרח אפריקה.
לאחר שחלה עמיתה הקרוב, פרופ’ רוזין, בסרטן, פנתה פרופ’ קרוליין ללמוד את תחום הטיפול הפליאטיבי בהוספיס תל השומר, שם נקשר הקשר בינה לבין ניבה לב אל, פסיכולוגית מראש פינה. אותו קשר הוביל בהמשך להקמת השירות הפליאטיבי בגליל.

בהוספיס ראתה פרופ’ קרוליין את פסגת פעילותה, והקדישה לו את כל הידע, הניסיון והאנרגיה שהיו ברשותה, אך בשנת 2002, באירוניה אכזרית של הגורל, נפטרה ממחלת הסרטן. בצוואתה הותירה קרוליין להוספיס משנה סדורה על אופן ניהול המקום; זו מהווה עד היום את התנ”ך והמצפן על פיו מתנהלת פעילות העמותה.
ההוספיס מלווה בכל רגע נתון כארבעים חולים במקביל, סה”כ כ-150 בשנה; לאורך עשרים וחמש שנות פעילותו טיפל במעל 1,700 חולים ומשפחות תושבי הגליל, הגולן ועמק הירדן, וסייע לחולים ולבני משפחותיהם להתמודד עם המצוקה, הכאב והפחד המלווים את ההתמודדות עם מחלה סופנית
עקב אכילס של ההוספיס היה ונותר מימון הפעילות: קופות החולים והאגודה למלחמה בסרטן מכסות אך כ-35% מהעלות. כל השאר מקורו בתרומות: רשויות מקומיות, קהילות הגליל, קרנות ארציות וקרנות בחו”ל, והמרגש ביותר: תרומות.

אישיות של אנשים טובים באזור ומחוצה לו. כל אלה מאפשרים להוספיס להתקיים ולהתפתח במשך 25 שנה, והתקווה היא שכך יהיה גם ב-25 השנים הבאות.

מאמרים לכבוד שנת ה-25 של הוספיס גליל עליון

קמפיין לבית ההוספיס

מאז הקמתו נודד ההוספיס בין בתים שכורים בגליל. בשנת ה-25 לפעילות ההוספיס נצא בקמפיין גיוס המונים ונפנה לציבור הרחב לסייע לנו לגייס את הסכום הנדרש. למידע נוסף היכנסו

ראיון עם רחל רבין

 לכבוד שנת ה-25 להוספיס, רחל רבין, אחת מהמתנדבות הותיקות של הוספיס מספרת על ההיכרות עם ד”ר ננסי קרוליין ועל החוויה שלה בתור מתנדבת. היכנסו לקריאה

 • הרפואה בימינו יכולה לרפא חולים רבים, על רבים יותר ותמיד יכולה לנחם. מטרתו של ההוספיס היא להקל במידת האפשר על סבלם של העומדים על סף מותם, הקלה פיסית ונפשית כאחת, לנחם ובתוך כך לשמור על כבודם וכל זאת בביתם הם עם משפחתם במסגרת של הוספיס בית.
  25 שנים חלפו מאז החל ההוספיס לעשות את צעדיו הראשונים בהובלת ד"ר ננסי קרוליין בתמיכתו וגיבויו של יורם בן עמי ובניהולו של ד"ר ג'ים שלום בהמשך. צוות העושים במלאכה, הכולל רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מטפלות באומנות ובמוסיקה וקבוצה יקרה של מתנדבים. התגבש לכדי יחידת עלית לטיפול פאליאטיבי בגליל המזרחי בואך כרמיאל, רמת הגולן ועמק הירדן.
  כוחנו הוא במסירות ללא גבולות של הצוות ולא פחות בתמיכת הציבור בעידוד וגיוס משאבים.

  ד
  ד"ר אסא לב אל, יו"ר הוספיס גליל עליון
 • לרגל שנת ה 25 לפעילות הוספיס גליל עליון, מבקש לברך את העוסקים במלאכת הקודש, ולהודות בלב נרגש על ליווי פיזי ונפשי לחולים ומשפחותיהם מהגולן והסביבה. בדרככם הייחודית, הצנועה והרגישה, אתם מהווים סמל ודוגמא לאנושיות ונתינה ללא תנאי. מוקיר ומעריך את פועלכם, לעוד שנים רבות, בבריאות.

  חיים רוקח, ראש מוא
  חיים רוקח, ראש מוא"ז גולן
 • רבע מאה עברה מאז החל תהליך הגשמת חלומה של פרופסור ננסי קרוליין. רבע מאה של צוות שבהתמדה במסירות ובחמלה פוסע בנופי הגליל הקסומים, בקיץ ובחורף, ביום ובלילה בשבילים המובילים אל בתי המטופלים שפותחים את דלתותיהם ואת קירות ליבם ומאפשרים לנו לקחת חלק בתקופה כל כך מורכבת ומשמעותית בחייהם. כולם רוצים להיות בבית בתקופה זו של החיים ואנחנו מסייעים להגשמת המשאלה הזו.
  מזה 18 (ח"י) שנים שאני שותף ומתבונן על העשייה של אנשי הצוות, הכל כך שונים זה מזה ומשלימים זה את זה. הקשרים שנקשרים, הרגעים המכוננים, פיסות חיים נאספות זו לזו. כולנו אכן רקמה אנושית חיה אחת.
  כל המפעל האנושי המיוחד הזה מתאפשר אך ורק הודות לאנשים טובים שפותחים את ליבם וכיסם כדי שנוכל להתקיים להמשיך ולפעול. למדינה ומוסדותיה חלק מזערי בתמיכה בקיומנו. לכן אני פונה אליכם, כל אחד ואחת, לקחת חלק בתמיכה בעמותה ולהיות שגרירים שלנו כדי שנוכל להמשיך ולפעול עוד שנים רבות, לגדול ולשמש משאב קהילתי שמטפל, מחנך, לומד ומלמד.
  תודה שאתם חלק ממשפחת ההוספיס.

  ד
  ד"ר איל גולדברגר, מנהל רפואי
 • בהרגשת כבוד ויקר אנחנו גאים להשתתף ולתמוך בפעילות הוספיס גליל עליון,
  הממוקד כל כולו בעבודת הקודש עם חולים, תושבי האזור שלנו. ההוספיס ועובדיו מבטאים במעשיהם ערכים אציליים של עזרה הדדית, אכפתיות ומחויבות לעזור אחד לשני. חיזקו ואמצו.

  מוטי חטיאל, ראש מועצה מקומית ראש פינה
  מוטי חטיאל, ראש מועצה מקומית ראש פינה
 • העולם סביבנו מורכב, לעתים אכזרי, יחד עם זאת יש בו הרבה טוב. יש בו
  אנשים שבכוח אמונה פנימית ורצון "לתקן עולם" עושים ככל יכולתם,
  בחלקת אלוהים הקטנה שלהם, ללא בקשה לתמורה, ללא צורך בהכרת
  טובה. לכן, כראש מועצה, כתושב הגליל העליון, אני מבקש בקול רם, לומר לכם
  תודה. תודה על 25 שנים של עשיית טוב, על 25 שנים בהם מאות ואולי אלפי בני אדם זכו לחיות את סוף חייהם בכבוד, כאשר המשפחות שלהם סביבם, מטופלים רפואית, נפשית , אנושית באופן הטוב ביותר האפשרי. אני גאה בכם, אני מעריך אתכם, אני מחבק אתכם בשם כולנו. תודה.

  גיורא זלץ, ראש מועצה אזורית הגליל העליון
  גיורא זלץ, ראש מועצה אזורית הגליל העליון

לעשות טוב – להרגיש טוב. התרומה שלכם משנה הרבה