חולה סופני – הוספיס גליל עליון

תוכן עניינים

כל חולה הנוטה למות עובר תהליך קשה מכל בחינה שהיא. שלא כמו במקרים בהם המוות בא בחטף, ללא אזהרה מוקדמת, אם בתאונת דרכים, דום לב – בעירות או בשינה, מִפְרֶצֶת במוח או שבץ מוחי קטלני ועוד, הרי שבמקרים של חולים סופניים המוות מתדפק על הדלת, מתריע על קיומו ונשאר בסביבה עד הנשימה האחרונה של האדם. במקרה כזה הוא מסתובב לו בבית ומלבד אותו חולה סופני הוא פוגש גם בבני המשפחה, החברים והמכרים וכולם הופכים להיות חלק ממערכת היחסים המורכבת הזאת.
התהליך יכול להימשך לעתים שנים ספורות, חודשים או שבועות כשבדרך כלל זה מלווה עם גוף כואב, דואב וסובל.
כל חולה סופני מגיב אחרת לסיטואציה אך ברוב המקרים יהיה זקוק לעזרה פיזית, רפואית, פסיכולוגית, נפשית ורוחנית.

אומרים שהדבר האחד והיחיד הבטוח בחיי האדם היא מותו. אך עדיין רוב בני האדם יחיו את חייהם ויתמודדו עם העובדה הזו הידועה מראש רק בתנאים מסויימים:

  • אם הם היו במצב שבו הם חשבו שהם עומדים למות במקרה של תאונה, רעידת אדמה וכד', גם במקרים כאלו כל אחד מגיב אחרת להבנה שזה אפשרי.
  • אם הם היו עדים למקרה של מוות, ואז יתכן והשאלה תעלה בעוצמה, תישאר לתקופה ולעתים תתמוסס מאוחר יותר, כי החיים חזקים.
  • אם הם מלווים חולה הנוטה למות, או אז השאלה דורשת למעשה התייחסות יומיומית. זו התמודדות לא קלה הן של החולה והן של הסובבים אותו כי יש זמן, כי כואב, כי יש סבל, כי הוודאות שהסוף עומד להגיע כל רגע היא אמיתית.

איך עומדים בזה?

שירותי הוספיס בית, כמו אלו הניתנים על ידי הוספיס גליל עליון, מאפשרים רשת תמיכה הן לחולה והן לבני משפחתו. המוטו של העמותה הוא: "אתם לא לבד". העמותה מעניקה טיפול פליאטיבי תומך לאוכלוסיית הגליל העליון ורמת הגולן. היא מספקת את שירותיה חינם בבית החולה על מנת לשפר את איכות חייו של כל חולה סופני ובני משפחתו.
כדי לעשות זאת העמותה זקוקה לכל תרומה; הן אנושית – התנדבותית, והן תרומה כספית, בין אם באגורות בודדות הניתנות במסגרת עיגול לטובה או אם בקניית כרטיסים לערב הגאלה המסורתי.
כל זאת לטובת כל אדם, כל משפחה הזקוקים לתמיכה וליווי במקרה של התמודדות עם מחלה סופנית.

מאמרים נוספים

כל תרומה תתקבל בברכה

אודות הוספיס גליל עליון

ע״ש ננסי קרוליין ז״ל

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס.

הוספיס גליל עליון הוקם בשנתת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב.
ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יד ביד הוספיס

עמותת ״הוספיס גליל עליון״

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס. ההוספיס הוקם בשנת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב. ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה. עמותת ״הוספיס גליל עליון״