הוספיס אשפוזי או הוספיס בית?

תוכן עניינים

כאשר מטופל מגיע למצב שהוא מוגדר כחולה סופני, הוא זכאי לטיפול פליאטיבי במסגרת טיפול הוספיס. בשלב זה ישנם לא מעט אנשים אשר מתלבטים איזו מסגרת עדיפה – הוספיס אשפוזי או הוספיס בית?
אבל לפני שנשווה בין המסגרות הללו חשוב ראשית כל להגדיר מה זה הוספיס: שירותי הוספיס זו תוכנית המספקת טיפול פליאטיבי בכל מסגרת בה נמצאים המטופלים – החולים הסופניים – בין אם זה בית חולים, בית מגוריהם, בית אבות או מוסד הוספיס. הטיפול הפליאטיבי שואף לשפר את איכות החיים של חולים ובני משפחותיהם בהתמודדות עם מחלות חשוכות מרפא, ואת המטרה הזו ניתן להשיג הן במסגרת אשפוזית והן במסגרת ביתית.
מכאן אפשר להסיק כי ההבדלים בין מסגרת הוספיס אשפוזי להוספיס בית הם בעיקר הבדלים "טכניים" בעיקרם, ולא הבדלים מהותיים.

מהם היתרונות של תוכנית הוספיס?

  • תוכנית מקיפה לקראת סיום החיים, אשר כוללת צוות של אנשי מקצוע בתחום הרפואה והבריאות, העוסקים בכל ההיבטים של המחלה, עם דגש על הפחתת כאב ואי נוחות. צוות זה יכלול רופאים, אחיות, פסיכולוגים, מטפלים, עובדים סוציאליים, אנשי דת וכו'.
  • טיפול ותמיכה בהתאמה אישית אשר נועדו להקל על חרדות משפחתיות. תמיכה זו מתאפשרת משתי סיבות עיקריות:
    1. הצוותים הם בעלי ניסיון בהתמודדות עם מצבים דומים, ובכך הם מסוגלים לסייע למשפחות ומטופלים רבים בעת הניווט לקראת סוף החיים
    2. אנשי המקצוע בהוספיס זמינים באופן רציף, מה שמאפשרים למשפחה לנוח, הן בבית והן בין ביקורים במקרה של הוספיס אשפוזי במוסד רפואי.
  • הענקת תחושת כבוד עצמי לחולים בזכות העובדה שמטופלי הוספיס אינם מחוברים למכונות רועשות, ללא דקירות ובדיקות חודרניות על ידי הצוות הרפואי, ובכלל אינם עוברים הליכים פולשניים להארכת החיים.
  • כיבוד רצון המטופל. זהו מרכיב חיוני בטיפול בהוספיס. המטופלים ובני המשפחה יכולים לבלות את הזמן היקר שנותר בהתמקדות בדברים החשובים להם.

היתרון העיקרי של הוספיס אשפוזי הוא בכך שהוא ניתן במסגרת מוסד רפואי או סיעודי שם קיים צוות מומחים זמין 24/7.
היתרון העיקרי של הוספיס בית הוא בכך שהוא מעניק סביבה מוכרת, ובכך תורם לרגיעה יחסית מצד אחד, ומקל על שיתוף המשפחה מצד שני.
סקרים שנעשו בארצות שנות הראו שרוב האנשים מעדיפים למות בסביבה מוכרת. אפשרות הבחירה במסגרת הטיפול היא חלק בלתי נפרד מעיקרון הטיפול הפליאטיבי.

מאמרים נוספים

כל תרומה תתקבל בברכה

אודות הוספיס גליל עליון

ע״ש ננסי קרוליין ז״ל

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס.

הוספיס גליל עליון הוקם בשנתת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב.
ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יד ביד הוספיס

עמותת ״הוספיס גליל עליון״

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס. ההוספיס הוקם בשנת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב. ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה. עמותת ״הוספיס גליל עליון״