תרומות להוספיס גליל עליון

הוספיס אשפוזי או הוספיס בית?

כאשר מטופל מגיע למצב שהוא מוגדר כחולה סופני, הוא זכאי לטיפול פליאטיבי במסגרת טיפול הוספיס. בשלב זה ישנם לא מעט אנשים אשר מתלבטים איזו מסגרת עדיפה – הוספיס אשפוזי או הוספיס בית?
אבל לפני שנשווה בין המסגרות הללו חשוב ראשית כל להגדיר מה זה הוספיס: שירותי הוספיס זו תוכנית המספקת טיפול פליאטיבי בכל מסגרת בה נמצאים המטופלים – החולים הסופניים – בין אם זה בית חולים, בית מגוריהם, בית אבות או מוסד הוספיס. הטיפול הפליאטיבי שואף לשפר את איכות החיים של חולים ובני משפחותיהם בהתמודדות עם מחלות חשוכות מרפא, ואת המטרה הזו ניתן להשיג הן במסגרת אשפוזית והן במסגרת ביתית.
מכאן אפשר להסיק כי ההבדלים בין מסגרת הוספיס אשפוזי להוספיס בית הם בעיקר הבדלים “טכניים” בעיקרם, ולא הבדלים מהותיים.

מהם היתרונות של תוכנית הוספיס?

  • תוכנית מקיפה לקראת סיום החיים, אשר כוללת צוות של אנשי מקצוע בתחום הרפואה והבריאות, העוסקים בכל ההיבטים של המחלה, עם דגש על הפחתת כאב ואי נוחות. צוות זה יכלול רופאים, אחיות, פסיכולוגים, מטפלים, עובדים סוציאליים, אנשי דת וכו’.
  • טיפול ותמיכה בהתאמה אישית אשר נועדו להקל על חרדות משפחתיות. תמיכה זו מתאפשרת משתי סיבות עיקריות:
    1. הצוותים הם בעלי ניסיון בהתמודדות עם מצבים דומים, ובכך הם מסוגלים לסייע למשפחות ומטופלים רבים בעת הניווט לקראת סוף החיים
    2. אנשי המקצוע בהוספיס זמינים באופן רציף, מה שמאפשרים למשפחה לנוח, הן בבית והן בין ביקורים במקרה של הוספיס אשפוזי במוסד רפואי.
  • הענקת תחושת כבוד עצמי לחולים בזכות העובדה שמטופלי הוספיס אינם מחוברים למכונות רועשות, ללא דקירות ובדיקות חודרניות על ידי הצוות הרפואי, ובכלל אינם עוברים הליכים פולשניים להארכת החיים.
  • כיבוד רצון המטופל. זהו מרכיב חיוני בטיפול בהוספיס. המטופלים ובני המשפחה יכולים לבלות את הזמן היקר שנותר בהתמקדות בדברים החשובים להם.

היתרון העיקרי של הוספיס אשפוזי הוא בכך שהוא ניתן במסגרת מוסד רפואי או סיעודי שם קיים צוות מומחים זמין 24/7.
היתרון העיקרי של הוספיס בית הוא בכך שהוא מעניק סביבה מוכרת, ובכך תורם לרגיעה יחסית מצד אחד, ומקל על שיתוף המשפחה מצד שני.
סקרים שנעשו בארצות שנות הראו שרוב האנשים מעדיפים למות בסביבה מוכרת. אפשרות הבחירה במסגרת הטיפול היא חלק בלתי נפרד מעיקרון הטיפול הפליאטיבי.