הוספיס לחולי סרטן – שאלות ותשובות

תוכן עניינים

מתי הזמן המתאים לאפשר לחולה סרטן שירותי הוספיס?

אנשים נוטים לחשוב ששרותי הוספיס וטיפול פליאטיבי מתאימים כאשר מחליטים שנשארו רק שבועות ספורים או ימים לחייו של החולה הסופני. אבל כבר ברור כיום שעדיף לבקש שירותי הוספיס המגיעים לפי חוק בחודשי החיים האחרונים כי זה מקל מאד הן על החולה והן על בני משפחתו המלווים אותו.

למה מומלץ לאפשר הוספיס לחולי סרטן?

מחקרים רבים, כמו גם סיפורים אישיים ההולכים ונאספים של מלווים שחוו קבלת שירותי הוספיס, הוכיחו שזה שיפר מאוד את איכות החיים של יקיריהם וגם שלהם כאחד. הוספיס מאפשר לחולים קבלת טיפול פליאטיבי הוליסטי צמוד, ייעוץ, ליווי והכוונה אישיים, נפשיים ורוחניים.

מי מחליט מתי הגיע הזמן?

קשה כמובן לדעת כמה זמן נשאר למישהו לחיות גם אם הוא חולה הנוטה למות. ישנם מספר פקטורים שרופא מנסה לקחת בחשבון בהערכה שלו והם כוללים: סוג הסרטן, מיקומו בגוף, האם המטופל סובל ממחלות נוספות, והתרשמות הרופא מיעילות הטיפול.
הרופא המטפל חותם על הפנייה כאשר מתברר לו אחרי בדיקות שנעשו, שלא ניתן לעזור יותר למטופל שלו באמצעים הרפואיים העומדים לרשות המערכת הרפואית (תרופות, הקרנות, טיפולים כימותרפיים ועוד), הטיפול אינו יעיל, הסרטן לסוגיו מראה את פניו המכוערות ומתפשט, והרופא הגיע למסקנה שאין טעם להמשיך בטיפולים. הוא מתרשם גם ממצבו האישי של החולה כמו: חולשה, עייפות, הידרדרות בסימפטומים, כאבים קשים וכד'. אז הוא יכול אולי להגיע למסקנה כי לחולה נותרו חודשים ספורים.

איזו עזרה מוגשת בהוספיס לחולי סרטן?

כל הטיפול שמוצע לחולי סרטן בהוספיס הינו טיפול פליאטיבי – טיפול תומך. הטיפול יוגש ברבדים שונים: טיפול רפואי שנועד בעיקרו להקל על החולה בכל צורה אפשרית – בניהול תרופתי כנגד כאבים, הקלה על הסימפטומים וכד'. כל זאת על מנת לאפשר את איכות החיים הטובה ביותר בהתחשב במצב. לווי פסיכולגי שמאפשר שיחות נפש, התבוננות עצמית וכל מה שהחולה מבקש. אם יש צורך אז גם ליווי רוחני או דתי. הליווי והתמיכה הינם גם לחולה הסופני וגם לבני משפחתו ומלוויו על מנת להקל עליהם וגם לאפשר להם לתמוך בו.

מאמרים נוספים

כל תרומה תתקבל בברכה

אודות הוספיס גליל עליון

ע״ש ננסי קרוליין ז״ל

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס.

הוספיס גליל עליון הוקם בשנתת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב.
ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

יד ביד הוספיס

עמותת ״הוספיס גליל עליון״

“אתם לא לבד”, זהו המוטו של הוספיס גליל עליון, ואלו הן גם מילות ההרגעה הראשונות אותן שומעים אנשים החולים במחלה סופנית ובני משפחותיהם בפגישתם הראשונה עם צוות ההוספיס. ההוספיס הוקם בשנת 1994 על ידי פרופסור ננסי קרוליין, ילידת בוסטון ארה״ב. ננסי הייתה רופאה פנימאית אשר התמחתה ברפואת חירום, עלתה לארץ בשנת 1977 והייתה למנהלת הרפואית של ״מגן דוד אדום״ עד שנת 1982. בשנה זו יצאה לשליחות בה ניהלה שירותי חירום בעזרת רופאים מוטסים באפריקה. עמותת ״הוספיס גליל עליון״