טיפול תומך לחולי סרטן

הוספיס לחולי סרטן – טיפול לחולה ולמשפחתו

התמודדות עם מחלה סופנית היא כנראה החוויה הכי קשה שאדם עלול לעבור. כשלרופאים לא נותר עוד מה לעשות כדי לרפא את החולה, מה שניתן להציע לו ולקרובים אליו, זה טיפול פליאטיבי שמטרתו להקל על הקשיים הפיזיים והנפשיים שמגיעים עם המחלה. רבים לא יודעים שלחולים במחלות סופניות כגון מחלת הסרטן, מגיעים שירותי הוספיס בית. זוהי בדיוק המטרה לשמה הוקם הוספיס גליל עליון.

למי מיועדים שרותי הוספיס בית?

חולים רבים בשלבים שונים מחלת הסרטן או מחלות קשות אחרות, לא רוצים לבלות את ימיהם בין קירות בית החולים. בשלב שבו לא ניתן לטפל במחלה עוד, אין מניעה מלתת לחולה אפשרות להיות מטופל במסגרת של הוספיס בית. במסגרת זו יינתן טיפול סיעודי, רפואי ופסיכולוגי בהתאם לצרכי המטופל על מנת להקל את סבלו באמצעות איזון סימפטומים שונים של המחלה, כמו כאבים, בחילות, קוצר נשימה ועוד. שרותים אלה ניתנים בין היתר במסגרת טיפול תומך לחולי סרטן במצב מחלה מתקדם, גם אלה שמקבלים טיפול אונקולוגי פעיל וסובלים מסימפטומים קשים במיוחד. על השירות אחראי צוות מיומן של רופאים, אחיות ועובדים סוציאליים שמתמחים במורכבויות של התמודדות עם מחלות סופניות.
טיפול תומך לחולי סרטן מיועד לחולים במצב קשה, שיש להם מטפל עיקרי זמין שמסוגל לסייע באופן פעיל במסגרת ביתית.

התמודדות עם כאב

עיקר ההתמודדות במסגרת טיפול פליאטיבי היא הקלה על כאבים קשים. חולי סרטן עלולים לסבול מכאבים שנובעים מהגידול הראשוני וגרורותיו שגורמים להרס רקמות סמוכות, יצירת לחץ על עצבים, עצמות או איברים אחרים. גם טיפולים שנועדו לרפא את המחלה – כימותרפיה, הקרנות וניתוחים – בדרך כלל יגרמו להופעת כאבים. ניתן לטפל בכאב באמצעות תרופות מגוונות, קנאביס רפואי, וגם שיטות טבעיות, דיקור, טיפול בחמצן, ריפוי עצבי ועוד.

תמיכה בכל המשפחה

טיפול תומך לחולי סרטן הוא גם טיפול תומך בתא המשפחתי של החולה. המטופל ומשפחתו הופכים ליחידה טיפולית אחת – ברגעים הכי קשים הצוות הרפואי עוזר לבני המשפחה לארגן את הטיפול בחולה, מיעץ להם בכל נושא סביב הטיפול, ובעיקר נמצא שם כדי לתת למשפחה את התמיכה הנפשית שבלעדיה היא לא היתה מצליחה להתמודד עם המצב המורכב. בחברה המודרנית, אנחנו רגילים לשלוח אנשים חולים וגוססים לבית חולים, מתוך פחד וחוסר יכולת לעמוד בקשיי המחלה של אדם קרוב, בניגוד לימים שבהם כל אדם חולה היה מלווה במשפחתו והקהילה שלו עד הרגע האחרון. המטרה של הוספיס בית היא לתת למטופל ולאלה שאוהבים אותו כלים להתמודדות עם המצב במסגרת אינטימית בבית. במצבים שבהם הצוות הרפואי מזהה שהמשפחה לא מסוגלת עוד, מעודדים לאשפז את החולה – וגם במסגרת של אשפוז ממשיכים ללוות אותו ואת משפחתו.

הוספיס גליל עליון עוזר לחולים סופניים ומשפחותיהם ונותן להם תמיכה ושירותים רפואיים ללא תמורה בבית החולה על ידי צוות בינמקצועי מיומן ומנוסה.